Powstał nieco ponad 20 lat temu, a jest obecny w każdym nowym aucie, ratując życie tysiącom osób. Układ ESP (nazywany również ESC) jest jednym z najprzydatniejszych wynalazków w historii motoryzacji. Jak działa? Jak się rozwijał? Jakie są…
Istnieje kilka możliwości, by podnieść moc silnika. Zależą one od rodzaju silnika, pojazdu, w jakim się znajduje, rodzaju jego eksploatacji oraz zastosowania. Jednym ze sposobów jest zwiększenie pojemności skokowej, kolejnym zwiększenie prędkości…
Różne rodzaje czujników w układzie sterowania silnikiem (EMS) wykrywają stan działania silnika i przekazują te informacje do modułu ECU silnika, który z kolei steruje różnymi typami siłowników elektrycznych, by silnik działał z optymalnymi parametrami.
W zakresie komfortu i bezpieczeństwa elektryczny hamulec postojowy posiada szereg istotnych zalet w porównaniu do tradycyjnego linkowego hamulca ręcznego. Brak dźwigni hamulca ręcznego daje więcej miejsca oraz większą swobodę przy projektowaniu konsoli…
Z raportów technicznych firmy Blue Print wynika, że w samochodach Kia Carnival 1999>2006 2.9DT często występują problemy ze zmianą biegów. Mechanicy wiążą ten fakt głównie ze zużytym sprzęgłem i częściowo usuwają usterkę wymieniając zestaw na nowy. Tylko…
Paulina Fitzner-Trocińska jest niezależną konsultantką wspierającą firmy w realizacji ich celów biznesowych (specjalizuje się w działaniach z zakresu komunikacji wewnętrznej oraz employer brandingu). W naszym wywiadzie, poruszyliśmy temat trudności w…
Według badań przeprowadzonych przez Nissens aktualnie 43% parku samochodowego wyposażone jest w turbosprężarkę – udział ten ma wzrosnąć o 30% do roku 2019. Wraz ze zwiększaniem nacisku na ochronę środowiska, redukcję zużycia paliwa oraz ze względu na…
"Jesteśmy gotowi, by do 2020 roku zostać wiodącą marką środków smarnych na rynku części zamiennych". To ambitne zdanie wygłosił prezes firmy Wolf Oil Corporation podczas niedawno minionych targów Automechanika. Od niedawna firma coraz bardziej aktywnie…
Idzie zima, już teraz drzwi warsztatów zamykane są szczelnie, by nie wychładzać wnętrza. Przeziębienie to jednak tylko jedna z wielu chorób, których mogą nabawić się mechanicy, często zmuszani do pracy w oparach spalin. Na nasze pytania odpowiedział…
Inżynierowie projektujący pojazdy w ostatnich latach upodobali sobie koncepcje modułowe, wg których naprawa na polegać na prostej wymianie całych modułów, złożonych z wielu części. Okazuje się, że w podobny sposób można także wymieniać olej. Zobaczcie…
Jeżeli w przypadku Seata Mii 1.0, produkowanym między 2011 a 2014 rokiem, nie wyłącza się wentylator chłodnicy, przyczyną może być błąd oprogramowania lub wadliwy sterownik. Nieprawidłowe działanie sterownika wentylatora może doprowadzić do jego…
Pomimo wielu już lat bytności silnika grupy Volkswagen - 2.8 l 30V na rynku, podczas wymiany elementów układu rozrządu do tej pory popełniane są zasadnicze błędy. W artykule eksperci z ContiTech PTG starają się przeprowadzić przez prawidłową wymianę…
Silnik rotacyjny Wankla jest konstrukcją znacznie prostszą od popularnych jednostek tłokowych. Pozwala także na uzyskanie bardzo dużej mocy z niewielkiej pojemności. Dlaczego mimo tych zalet nie zdobył uznania producentów pojazdów?
O samochodach hybrydowych krąży wiele mitów. Mówi się, że psują się znacznie rzadziej od tych z klasycznymi napędami, że serwis jest tańszy dla użytkownika. Postanowiliśmy porozmawiać z mechanikiem, który na co dzień serwisuje samochody hybrydowe, jaka…
Jakiś czas temu informowaliśmy o wydłużeniu gwarancji na części układu kierowniczego i zawieszenia marki MOOG do 3 lat. Wiadomość wzbudziła spore zainteresowanie, ale i sporo pytań, kierowanych także do nas - poprzez komentarze i wiadomości email. Marcin…
Nowa strategia działań producenta środków smarnych - firmy Castrol - stała się ostatnio popularnym tematem w branży. O jej szczegóły oraz konsekwencje zmian zapytaliśmy Sławomira Radonia, Dyrektora Sprzedaży Castrola na rynki Środkowo-Wschodniej Europy.
Firma NFC Europe działa na polskim rynku od trzech lat. Choć wywodzi się z dalekich Chin, bez żadnych kompleksów buduje swoją pozycję, dzięki czemu dociera z ofertą do coraz szerszego grona klientów. Rozmawialiśmy z Oskarem Piętą, dyrektorem magazynu NFC…
Polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Samochodowych (SDCM) po przyłączeniu się do struktur Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Samochodowych (CLEPA) poszerza obszary swojego działania. Od teraz organizacja bardziej…
Auto Partner SA to kolejny polski dystrybutor części, który postanowił spróbować swoich sił na Giełdzie Papierów Wartościowych. O przyczyny takiej decyzji oraz dalsze plany spółki pytamy Aleksandra Góreckiego, Prezesa Zarządu spółki Auto Partner SA.
Wiedzowych i praktycznych konkursów dla mechaników jest w ostatnim czasie coraz więcej. Cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony warsztatowców. Czy warto brać w nich udział i czy naprawdę "nie taki diabeł straszny?", spytaliśmy uczestników…
„Gdzie ta 15-tka?”, „Brałeś może kombinerki wczoraj?” , „Znów trzeba dokupić śrubokręty płaskie, a przecież tyle ich tu było” - to standardowe pytania i uwagi padające z ust mechaników podczas zwykłego dnia pracy. Jednym ze sposobów na uniknięcie ich jest…
Zestaw kluczy nasadowych NEO (nr ref. 08-679) to pakiet narzędzi w rozmiarze ¼” umieszczonych w trwałej i poręcznej metalowej walizce z tłoczonym logo.
W pracy mechanika ważne jest bezpieczeństwo, a sprzęt którego używa pracownik jej nie utrudniał, oraz żeby stosowane narzędzia były zawsze na miejscu. Odpowiedzią na te potrzeby jest wózek warsztatowy ROLL z 6 szufladami.
Firma LAUNCH Polska sp. z o.o. wprowadza do oferty nową wersję urządzenia do pomiaru i kontroli parametrów geometrii ustawienia kół i osi pojazdów pracującą w technologii pomiaru 3D. Wersja ta przeznaczona jest do pomiaru na stanowisku kanałowym.
W najnowszej aktualizacji CDIF/3 dostępne są ulepszenia i obsługa nowych systemów w pojazdach marek Nissan, Suzuki, Renault, Mercedes, Jepp, VAG i Opel. Poprawiono też działanie oprogramowania i zoptymalizowano bazę danych.